With tournament season on the horizon, selections have been made for the Inter Valley Conference All-League team.

Announced this afternoon, both the North and South Division teams for the boys side are highlighted with a number of seniors who put forth four years of dedication and hard work. Most notably, in the North, a junior took home the hardware of Player of the Year, as Johnny Browning from Malvern was selected to the top spot.

Ridgewood senior Trey Miller took home that recognition in the South.

For the girls, junior Zoe Miller from Hiland was the South Player of the Year, while Sandy Valley senior Karlee Altimore was recognized. 

A full list of the All-IVC team is below.

 

Boys South

FIRST TEAM
Zack Bickford Garaway 11
Sam Habeger Hiland 12
Michael Lesiecki Claymont 12
Alex Porcher Newcomerstown 12
Franko Rome Buckeye Trail 10
Koleten Smith Ridgewood 12
Hunter Sommers Hiland 11
Trey Stoffer Ridgewood 12

Player of Year: Trey Stoffer Ridgewood 12
Offensive Player of Year: Koleten Smith Ridgewood 12
Defensive Player of Year: Michael Lesiecki Claymont 12
Coach of Year: Troy Dolick Ridgewood

SECOND TEAM
Matthew Beachy Garaway 11
Lucas Hagan Indian Valley 10
Korrie Hostetler Hiland 12
Brady Milburn Claymont 11
Jack Parry Buckeye Trail 12
Dalton Patterson Ridgewood 10
Gabe Tingle Ridgewood 10

Honorable Mention
Buckeye Trail: Garrett Burga (9) Claymont: Garrett Armstrong (12)
Garaway: Brevan Raber (12) Hiland: Will Schlabach (11)
Indian Valley: Ethan McPeek (12) Newcomerstown: Trenton Newkirk (10)
Ridgewood: Connor Kunze (12)

Boys North

FIRST TEAM
Johnny Browning Malvern 11
Tayshaun Curtis Strasburg 11
Demetrius Evans Sandy Valley 11
Derk Hutchison Malvern 11
Kenneth Martin Malvern 12
Keegan Offenberger Sandy Valley 12
Landon Potopsky Tuscarawas Central Catholic 10
Sam Ray Tuscarawas Valley 12

Player of Year: Johnny Browning Malvern 11
Offensive Player of Year: Keegan Offenberger Sandy Valley 12
Defensive Player of Year: Sam Ray Tuscarawas Valley 12
Coach of Year: Dennis Tucci Malvern

Second Team
Ryan Dick Tuscarawas Central Catholic 11
Pablo Francia Strasburg 11
Steven Gilland Tuscarawas Valley 12
Nathan Glaser Tuscarawas Valley 11
Brodie Kelly Sandy Valley 12
Michael Minor Malvern 10
Gavin Schoeneman East Canton 11

Honorable Mention
Conotton Valley: Garson Imes (10) East Canton: Aaron Gothard (11)
Malvern: Jake Onul (12) Sandy Valley: Elijah Eyster (12)
Strasburg: Wade Hostetler (11) TCC: Adam Decaminada (10)
Tusky Valley: Tyler Stump (11)

Girls South

FIRST TEAM
Karissa Bardall Indian Valley 12
Zoe Miller Hiland 11
Brynn Mullet Hiland 11
Reagan Norman Claymont 12
Kalie Rettos Ridgewood 12
Kallie Regula Garaway 12
Morgan Yoder Hiland 11

Player of Year: Zoe Miller Hiland 11
Offensive Player of Year: Kallie Regula Garaway 12
Defensive Player of Year: Morgan Yoder Hiland 11
Coach of Year: Dave Schlabach Hiland

SECOND TEAM
Taylor Lafferty Newcomerstown 11
Rylee Putt Garaway 9
Casey Scott Indian Valley 12
Kendra Shetler Hiland 12
Rylie Smith Buckeye Trail 12
Kelsie Stephens Ridgewood 10
Krista Troyer Hiland 12

Honorable Mention
Buckeye Trail: Brooke Baird (11) Claymont: Madison Barber (11)
Garaway: Lizzie Mullet (11) Hiland: Shelby Miller (11)
Indian Valley: Brenlyn Rostad (12) Newcomerstown: Maddie Fish (12)
Ridgewood: Kelley Masloski (9)

Girls North

FIRST TEAM
Karlee Altimore Sandy Valley 12
Isabelle Kline East Canton 11
Arora Levengood Tuscarawas Valley 11
Sydney Lyon Conotton Valley 12
Jazmariah Morris-Moore Malvern 12
Ali Shane Tuscarawas Valley 11
Annette Weston Tuscarawas Central Catholic 12

Player of Year: Karlee Altimore Sandy Valley Sr.
Offensive Player of Year: Arora Levengood Tuscarawas Valley Jr.
Defensive Player of Year: Sydney Lyon Conotton Valley Sr.
Coach of Year: Greg Triplett Tuscarawas Central Catholic

SECOND TEAM
Abbey Dillon Tuscarawas Valley 12
Emma Gilkerson Strasburg 10
Madison Kopp Tuscarawas Central Catholic 12
Abbey Parker Sandy Valley 10
Lilli Peterson Tuscarawas Valley 12
Abby Reichard East Canton 12
Tori Sickafoose Sandy Valley 11
Sierra Williams Tuscarawas Valley 12

Honorable Mention
Conotton Valley: Emily Siedel (12) Strasburg: Bekah Sugalski (12)
East Canton: Marie Murphy (12) TCC: Gina Sciarretti (10)
Malvern: Maddie Powers (9) Tusky Valley: Ashley Merrick (10)
Sandy Valley: Kirston Moriconi (12)

Congratulations to all athletes from BIG Z Sports. 

Copyright WTUZ Radio Inc., 2020